Tule mukaan!

Kalevan kisojen 2018 organisaatio on lähes valmis.

Sijoitusluettelo

Kalevan Kisat 2018 ensiavun ohjeistus toimitsijoille

Kalevan Kisat 2018 ensiavun ohjeistus ensiavun henkilöstölle

Kiitos Teille kaikille 500 vapaaehtoiselle, jotka mahdollistavat yhden suomalaisen kesän kiinnostavimmista tapahtumista.

Tarvitsemme enää liikenteenohjaajia, järjestyksenvalvojia ja korinkantajia. Liikentennohjauksen ja järjestyksenvalvonnan tehtävissä vaatimuksena on 18-vuoden ikä. Lisäksi liikenteenohjaajalla täytyy olla ajokortti. Järjestyksenvalvojalla on hyvä olla järjestyksenvalvojakortti, mutta se ei ole pakollinen. Korinkantajien suositusikä on 10-14 -vuotta. 

Jos tiedät vielä innokkaita ystäviä ja kavereita, niin mainitse heille asiasta.

Kokoonnumme vielä seuraavasti:

1) Maanantaina 16.7.2018 klo 9.00 – 15.00. Kalevan kisaviikon startti Harjun stadionilla. Rakentaminen alkaa siihen nimetyillä henkilöillä. Lisäksi varusteita ja tehtävään kuuluvia vapaalippuja jaetaan.

2) Tiistai 17.7.2018 klo 9.00 – 15.00 Harjun stadion. Kalevan kisojen rakentaminen jatkuu siihen nimetyillä henkilöillä. Lisäksi varusteita ja tehtävään kuuluvia vapaalippuja jaetaan.

3) Keskiviikko 18.7.2018 klo 9.00 – 15.00 Harjun stadion. Kalevan kisojen rakentaminen jatkuu siihen nimetyillä henkilöillä. Lisäksi varusteita ja tehtävään kuuluvia vapaalippuja jaetaan.

4) Torstai 19.7. klo 9.00 – 12.00 Harjun stadion. Kalevan kisojen viimeistely siihen nimetyillä henkilöillä. Lisäksi varusteita ja tehtävään kuuluvia vapaalippuja jaetaan.

Jos et pääse edellä mainittuihin tilaisuuksiin, niin ole yhteydessä Jarkko Toivolaan (jarkko.toivola@jippii.fi / 044 2927964). Järjestämme sinulle tarvittavat tiedot ja varusteet muutoin.

Vielä kerran suuret kiitokset, tervetuloa ja olkaa rohkeasti yhteydessä meihin.

Kilpailukanslia ja tulospalvelu: Teemu Airaksinen, toimisto@jku.fi, 0505338628

Neuvonta ja kisatori: Moona Karppanen, moona.karppanen@jku.fi, 0451571617

Seremoniat: Markku Koistinen, markku.koistinen@jku.fi, 0407069195

Viestintä: Heli Toivola, heli.toivola@jamk.fi, 0405801659

Rakentaminen ja purkaminen: Jaakko Hanhinen, jaakko.hanhinen@gmail.com, 0405408710

Kilpailut: Esa Kaihlajärvi, esakaihla@gmail.com, 0445703875

  • Juoksulajit: Harri Paananen, harri.paananen@gmail.com, 0456137344
  • Kävelyt: Juhani Lindholm, juhani.lindholm@live.fi, 0445773451
  • Kenttälajit ja hypyt: Erja Koskela, erja.koskela@kauppiaitten.com, 0503518592
  • Heitot: Keijo Maukonen, keijo.maukonen@outlook.com, 0451608484
  • Callroom: Aila Ahonen, aila.ahonen@jamk.fi, 0405489878
  • Korinkanto-osasto: Susanna Riekkinen, susanna.riekkinen@gmail.com, 0503069090

Huolto ja myynti: Marja-Leena Pitkäjärvi, ml.pitkajarvi@gmail.com, 0407469549

Turvallisuus: Pauli Huuskonen, pauli.huuskonen@gmail.com, 0503378765

Liikenne: Erkki Savolainen, erkki.savolainen@mobiili.net, 0500645480

 

Vapaaehtoiset saavat kisajärjestäjältä toimitsijakortin, joka toimii kulkulupana kisoihin myös oman talkoovuoron ulkopuolella. Lisäksi saat yhden (1) aluevapaalipun sille kilpailupäivälle (to 19.7. – su 22.7.), kun olet itse talkootyössä. Vapaaehtoistyöskentelystä saa pyydettäessä todistuksen, mutta työstä ei makseta palkkaa.

Luonnollisesti tarjoamme ruokahuollon valmistelupäiviin (ma 16.7. – ke 18.7.), kilpailupäiviin (to 19.7. – su 22.7.) sekä purkupäiviin (ma 23.7. ja ti 24.7.) osallistuville vapaaehtoisille. Lisäksi kilpailupäiviin (to 19.7. – su 22.7.) osallistuvat vapaaehtoiset saavat toimitsija-asusteet, jotka sisältävät t-paidan, takin ja lippiksen. Toimitsijapaketin lunastus itselle maksaa 15 euroa (verotuksellinen arvo).

 

Ilmoittaudu tästä »

Tietosuojaseloste

 

Hakemuksen jätettyäsi

Toimialavastaavat ottavat sinuun yhteyttä hyvissä ajoin ennen kisoja sähköpostitse. Heille voi tässä yhteydessä esittää tarkemmat toiveet mm. työvuoroihin liittyen. Kisojen vapaaehtoiset saavat ennen Kalevan kisoja tietopaketin sähköpostiin, jossa kerrotaan kaikki kisaviikonloppuna vapaaehtoisena olemiseen liittyvä tärkeä tieto.

Vapaaehtoispäällikkö:

Jarkko Toivola
044 292 7964
etunimi.sukunimi@jippii.fi

Vapaaehtoisten asusteet sisältävät t-paidan, takin ja lippiksen, joka on kuvasta poiketen valkoinen. Toimitsijapaketin lunastus itselle maksaa 15 euroa (verotuksellinen arvo).

Vapaaehtoistehtäviä

Ennen kisoja:

  • Rakennustiimissä
  • Tekniikkapuolella
  • Lipunmyynnissä
  • Aluesomistustiimissä
  • Viestinnässä
  • Ohjaamassa liikennettä
  • Järjestyksenvalvonnassa

 

 

 

Kisojen aikana:

Kentän sisäpuolella

  • Tuomarina
  • Toimitsijana
  • Lähettinä
  • Korinkantajana
  • Mukana palkintojenjaossa

 

 

Kentän ympärillä

  • Kahviossa ja ruokamyynnissä
  • Ruokahuollossa
  • Anniskelussa
  • Ensiavussa
  • Lipunmyynnissä
  • Siivous- ja huoltotiimissä
  • Ohjaamassa liikennettä
  • Järjestyksenvalvonnassa
  • Viestinnässä
  • Kameran takana

Urheilu-Shop Ala-Korpi tarjoaa Kalevan kisojen vapaaehtoisille mahdollisuuden ostaa New Balancen lenkkarit erikoishintaan. Mallivaihtoehtoina on vapaa-ajan lenkkari New Balance 490 hintaan 50,00€ (ovh 90,00€) ja huippuluokan juoksukenkä New  Balance 1080 hintaan 120,00€ (ovh 199,00€). Kenkiä pääsee sovittamaan 9.6. Jyväskylä Gamesissa ja samalla voi tehdä kenkätilauksen. Kenkiä voi tilata vielä 8.7. mennessä sähköpostitse tanja.niemi@jku.fi. Kenkien tilanneille laitetaan sähköpostilla ilmoitus, kun kengät ovat noudettavissa Kalevan kisa -toimistolta.